Cuma, Mayıs 24, 2024

Son Yazılarımız

Bosch, trafik kazalarını önlemek için teknolojiler geliştiriyor

Günümüzde en önemli kaza nedeninin sürücünün zamanında frenleme yapamaması olduğu gerçeğinden hareketle Bosch Grubu, arkadan çarpmaları önlemede veya arkadan çarpmalı kazaların etkilerini en aza indirgemede yardımcı olacak Otonom Acil Frenleme Sistemi’ni geliştirdi. 

 

Otonom Acil Frenleme Sistemi, otomobil çalışır çalışmaz devreye giriyor ve sürekli olarak öndeki trafiği analiz ediyor. Şehir içi ya da şehirler arası yollarda sürücüyü zamanında uyarıyor, yola yaya çıktığında ise çarpmayı engelliyor ya da kaza şiddetini azaltıyor.

 

Türkiye, son yılların en soğuk kış mevsimini yaşıyor. Ülke genelinde etkili olan soğuk ve yağışlı hava, araç sahiplerine de zorlu anlar yaşatıyor. Her akşam haber bültenlerinde buz tutmuş yollarda kayarak bir başka otomobile ya da yayaya çarpan otomobillerin görüntülerini izliyoruz. Bu kazalar kimi zaman can kaybı kimi zaman da sadece maddi hasarla sonuçlanıyor. 

 

Trafik istatistikleri de arkadan çarpmalı trafik kazası sayısının bir hayli fazla olduğunu teyit ediyor. Bunun ağırlıklı nedeni kaygan yollar ya da sürücünün bir anlık dikkat dağılması olsa da teknolojiyle bu kazaları engellemek mümkün!

 

Bosch ‘sıfır kaza’ için çalışıyor

 

Dünyanın önde gelen otomotiv tedarikçilerinden Bosch, ‘sıfır kaza’ hedefiyle sürüş destek sistemlerini sürekli geliştiriyor. Dünya genelinde yaklaşık 2.500 Bosch mühendisi bu konuya odaklanıyor. Bosch Türkiye Mobilite Çözümleri İlk Donanım Satış Direktörü Gökhan Tunçdöken, “Bosch için tek bir trafik ölümü bile çok fazla. Sıfır kaza hedefinin mümkün olduğuna inanıyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki insanların hayatlarını korumak için teknolojiler üzerinde çalışıyoruz\” diyor.

 

Kısa süreli  dikkat dağınıklığı  veya konsantrasyon eksikliği arkadan çarpma için yeterli bir sebep olabilir. Saatte 80 kilometre hızla seyahat eden bir sürücü, yalnızca bir saniyelik dikkat dağınıklığında, yaklaşık 22 metre yol kat eder. Kritik durumlarda saniyeler, sürücünün arkadan çarpmadan kaçınıp kaçınamayacağını belirlemede önemli bir rol oynar. 

 

Kaza araştırmaları sonuçlarına göre arkadan çarpmalarda en önemli sebep, sürücünün fren pedalına yeterince güçlü basamaması veya hiç basmamasıdır. 

 

Buradan yola çıkan Bosch Grubu, arkadan çarpmaları önlemede veya etkilerini en aza indirgemede yardımcı olacak Otonom Acil Frenleme Sistemi’ni geliştirdi. Elektronik Denge Programı (ESP®) ile radar sensörleri bağlantısı üzerine kurulu olan bu sistem, sürekli olarak öndeki trafiği analiz eder. Sistem, araç çalışır çalışmaz devreye girer, gece ve gündüz tüm hızlarda aktiftir. 

 

Otonom Acil Frenleme Sistemi’nin ‘şehir içi’, ‘şehirlerarası’ ve ‘yaya’ olmak üzere üç çeşidi bulunuyor. 

 

Şehir içinde güvenli bir sürüş

 

Birçok kaza, saatte 30 kilometrenin altındaki hızlarda, şehir içi kullanımda ya da yavaş ilerleyen trafikte meydana gelir. Bu hız diliminde meydana gelen trafik kazalarında ölüm çok olası değildir, genelde maddi hasarlı ve yaralanmalı kazalar olarak nitelendirilebilir. 

 

Otonom Acil Frenleme Sistemi, öndeki hareketli veya duran araca kritik yaklaşımı tespit eder, aracın fren sistemini tam fren yapmak üzere hazırlar. Böylece tam güç frenleme, sisteme sahip olmayan araçlara oranla saniyeler öncesinden ulaşılabilir hale gelir. Eğer sürücü kritik duruma tepki vermekte geç kalırsa sistem, aracı sürücü etkisi olmadan tam frenleme moduna geçirerek fren işlemini gerçekleştirir. Otonom Acil Frenleme Sistemi ya trafik kazasını tam önlemeyi başarır ya da kazaya karışan her iki araçtaki yaralanma riskini en aza indirgeyecek düşük hıza, çarpışma gerçekleşmeden önce ulaşılmasını sağlar.
 

 Şehirlerarası yolculukta sağ kolunuz…

 

Çalışma prensibi, saatte 30 kilometre hızın altındaki sistemle aynıdır, ancak sürücü uyarıları farklılık gösterir. Bu sistem çarpışma riski olması durumunda sürücüyü önceden uyarır ve aktif frenleme desteği sağlar. Böylece ya trafik kazasının olması önlenir ya da trafik kazasının zararlı etkilerini en aza indirger.

Latest Posts

Kaçırmayın!