Salı, Mayıs 28, 2024

Son Yazılarımız

Apple ve Samsung kullanıcıları sadık çıktı!

Apple ve Samsung’a yüksek sadakat

Akıllı telefonlarına en sadık kişiler Apple ve Samsung kullanıcıları. Diğer markaların kullanıcıları sonraki tercihlerinde kullandıkları markalara çok daha az sadakat gösteriyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji ve iş süreç yönetimi şirketlerinden Xerox’un araştırma şirketi WDS, Amerika, İngiltere ve Avusturalya’da 3000’den fazla akıllı telefon kullanıcısı ile görüşerek yaptığı sadakat araştırması sonuçlarını yayınladı. Mobil telefon endüstrisine yönelik küresel bir çalışma olan Xerox WDS Mobil Sadakat Araştırması ile şu dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı.

Aslan payı Apple ve Samsung’a

Xerox WDS’in yaptığı araştırma sonuçları, akıllı telefon kullanıcılarının cihazlarını yenilerken yaptıkları tercihleri, marka sadakatine yönelik davranışları açıkça ortaya koyuyor. Apple kullanıcılarının yüzde 76’sı akıllı telefonunu bir başka iPhone modeli ile yeniliyor. Samsung marka akıllı telefon kullanıcıları arasında ise bu oran yüzde 58. LG akıllı telefon kullananların yüzde 37’si bir sonraki telefonunda gene LG tercih ediyor. Nokia kullananların yüzde 33’ü bir sonraki tercihlerinde gene Nokia’yı seçiyor. Diğer markalardaki sadakat oranları HTC’de yüzde 30, Sony Mobile’da yüzde 24, Motorola’da yüzde 22, BlackBerry’de yüzde 21.

Şekil:1 Marka sadakati oranları ve farklı marka kullanmaya karar veren müşterilerin tercih oranları (Kaynak: WDS, A Xerox Company. 2013)

Geçiş yapanların ilk tercihi Samsung

Xerox WDS araştırmasına göre; başka bir markaya geçiş yapan akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 34’ünün bir sonraki marka tercihi Samsung oluyor. Diğer markalardan geçiş yapanların yüzde 24’ünün geçiş tercihi ise Apple. Akıllı telefon yenilerken tercih edilen diğer markalar arasında, LG’nin payı yüzde 9, Nokia ve HTC’nin payı yüzde 8, Sony Mobile’in yüzde 4, Motorola ve BlackBerry’nin paylarının yüzde 3 olduğunu gösteriyor. Bu sonuçlar Apple ve Samsung’un paylaştığı aslan payından arta kalanın diğer markalarca paylaşıldığını gösteriyor.

Xerox WDS’in araştırma sonuçlarına göre, geçişlerin büyük çoğunluğu Apple’dan Samsung’a veya Samsung’dan Apple’a doğru oluyor. Diğer markaların yaptığı yeni akıllı telefon duyuruları ve agresif pazarlama stratejilerine rağmen, tüketicilerin Apple ve Samsung tercihlerinin kırılması zor görünüyor.

Sonuçları yorumlayan Xerox WDS Pazarlama Başkan Yardımcısı Tim Deluca-Smith; “Samsung dünya üzerindeki operatörler ile doğru ilişkiler geliştirerek birçok farklı satış noktasında cihazlarını bulunduruyor. Bu potansiyel, Samsung’un dağıtım gücünü ve ürün portföyünün zenginliğini gösteriyor. Güçlü bir müşteri koruma oranı ile birlikte 2014’te Samsung çok daha iyi bir konuma gelebilecektir” diyor.

Xerox WDS araştırmasına göre Apple ve Samsug’tan başka hiçbir akıllı telefon markası yüzde 40’ın üstünde bir müşteri koruma oranına ulaşamadı. Xerox WDS Pazarlama Başkan Yardımcısı Tim Deluca-Smith, Apple ve Samsung’un ürün ve yol haritalarını önceden müşterilerine duyurarak beklenti yarattıklarını, böylece müşteri sadakatlerini koruduklarını söylüyor.

Yaşa göre sadakat oranları

Farklı yaş aralıklarının sadakat eğilimine bakıldığında 16-24 yaş aralığındaki Apple kullanıcıları yüzde 78 oranında, Samsung kullanıcıları ise yüzde 51 oranında bir sonraki akıllı telefon modeli tercihlerinde kullandıkları markaya sadakat gösteriyor. Bu sadakat oranı 35-44 yaş aralığında Apple için yüzde 71, Samsung için yüzde 58 oluyor. 45 ve üzeri yaşa bakıldığında ise sadakat oranları daha da artıyor, bu yaşlardaki Apple kullanıcılarının yüzde 85’i, Samsung kullanıcılarının ise yüzde 61’i markalarına sadıklar.

Yaşlılar daha sadık, gençler değişime açık

Araştırmadaki bir başka veri ise Apple veya Samsung kullanıp rakip ana markaya veya başka bir markaya geçen kişilerin yaşlarına göre geçiş oranlarındaki payları. Apple’dan geçiş yapan kişiler arasında 16-24 yaşları arasında olanların payı yüzde 35’e ulaşırken, aynı yaş diliminde Samsung’dan geçiş yapanların oranı yüzde 26. Yaş yükseldikçe Apple’dan başka bir markaya geçiş oranları düşüyor, Samsung’da ise yaş yükseldikçe başka bir markaya geçiş oranı yükseliyor. Gençler Apple’dan daha kolay vazgeçiyor. 45-60 yaş aralığında olup Apple’dan geçiş yapanların payı yüzde 14’e kadar düşüyor, bu yaş aralığında Samsung’dan başka bir markaya geçiş yapanların payı ise yüzde 35. İleri yaşlardakiler Apple’a büyük bir sadakat gösterirken, benzeri oranda bir sadakati Samsung’a göstermiyor.

Latest Posts

Kaçırmayın!