Kayseri’ye “Uluslararası Bilim Merkezi” kuruluyor…

Kayseri Anadolu Harikalar Diyarı’nda kurulmakta olan Bilim Merkezi, aynı anda 3 farklı uluslararası bilim merkezi olan ASTC, ECSITE ve NAMES birliklerine üye kabul edildi. Üyelik kapsamında bu birliklerle Kayseri’de konferanslar ve workshoplar düzenlenecek; öğrenci değişim faaliyetleri ve eğitimler gerçekleştirilecek…

Bilim Haberleri Hit: 1161 / Yorum: 0 / 12 Ağustos 2013 13:41
Kayseri’ye “Uluslararası Bilim Merkezi” kuruluyor…
-A +A

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK’ın işbirliği ile Harikalar Diyarı’na kurulmakta olan Bilim Merkezi, Türkiye’de bir ilke imza attı. Harikalar Diyarı Bilim Merkezi, dünyanın belli başlı bilim merkezi birliklerinden ASTC (TheAssociation of Science-Technology Center), ECSITE (TheEuropean Network of ScienceCentersandMuseums) ve NAMES’e (The North AfricaandMiddle East ScienceCenters Network) aynı anda üstelik de kurulum aşamasında iken kabul edilen Türkiye’deki ilk bilim merkezi oldu.

ASTC 1973 yılında Amerika’da, ECSITE 1993 yılında Belçika’da ve NAMES 2006 yılında Mısır’da kuruldu. 2013 yılı itibarıyla ASTC’nin 40 ülkeden 600, ECSITE’ın 50 ülkeden 400, NAMES’in ise 8 ülkeden 13 üyesi bulunuyor. Üyelik kapsamında söz konusu birliklerle Kayseri’de konferanslar ve workshoplar düzenlenecek. Ayrıca öğrenci değişim faaliyetleri ve eğitimler gerçekleştirilecek.

Geleceğin bilim adamları yetişecek…

Harikalar Diyarı içerisinde 45 bin m² açık, 10 bin m² kapalı alan üzerinde planlanmış olan Bilim Merkezi, yapısı itibariyle her yaştan ziyaretçinin bilime olan merakını uyandıracak. Bilimi, teoriden pratiğe dönüştürecek merkez, geleceğin bilim adamlarını yetiştirmeyi hedefliyor.Harikalar Diyarı Bilim Merkezi, beş duyuya hitap eden deneysel ve uygulamalı sergi ve laboratuvarlar, planetaryum, konferans salonu, kütüphane gibi bölümlerden oluşacak.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları