Google yüzünden kendimizi olduğumuzdan daha zeki zannediyoruz

ABD’deki Yale Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırma internet arama motorların nedeniyle insanların kendilerini gerçekte olduklarından daha zeki zannetmeye başladığını ortaya çıkarttı.

İnternet Hit: 984 / Yorum: 0 / 2 Nisan 2015 13:50
Google yüzünden kendimizi olduğumuzdan daha zeki zannediyoruz
-A +A

302 katılımcıya 9 farklı test uygulayan araştırmacılar, insanların bir konuda internette arama yaptıktan sonra araştırdıkları konudan tamamen bağımsız konularda da bilgili olduklarına inanmaya başladığını söyledi. Uzmanlar,  internette arama yapan deneklerin aradıkları sorulara cevap bulamadıklarında bile zekalarına olan güveninin arttığını gözlemlediklerini söyledi.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Matthew Fisher, konuyla ilgili İngiliz Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada “İnternet öylesine güçlü bir ortam ki, herhangi bir soruyu sorabilir ve Dünya’nın tüm bilgi birikimine bir tıkta ulaşabilirsiniz. Elbette bu kendi bilginizi internetten gelen bilgilerle karıştırmanıza neden olabilir” dedi. Araştırma sonuçları American Psychological Association tarafından yayınlandı.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları